Oţelul Galaţi a câştigat primul titlu de campioană a României din istoria sa

no title

Autor: Mediafax

16.05.2011, 10:13 632

Echipa Oţelul Galaţi a câştigat primul titlu de campioană aRomâniei din istoria sa, după ce a învins, duminică seară, pe terenpropriu, cu scorul de 2-1 (1-0), echipa FC Timişoara, în etapa aXXXIII-a, penultima, a Ligii I.

Cu o etapă înainte de final, Oţelul a acumulat 67 de puncte, cupatrumaimulte decât FC Timişoara şi nu mai poate fi ajunsă, în condiţiileîn care mai sunt în trei puncte.

Duminică, pentru Oţelul au marcat Antal '15 şi Pena '71, în timp cepentru FC Timişoara a înscris Zicu '53.

În minutul 15, Antal a deschis scorul cu o lovitură de cap, dupăcentrarea din corner a lui Viglianti.

FC Timişoara a egalat în minutul 53, când Bourceanu a executat uncorner de pe partea stanga, Ghionea a prelungit cu capul şi Zicu aîmpins balonul în poartă din doi metri.

În minutul 71, Buş a scăpat pe contraatac, a centrat din parteadreaptă şi Pena a înscris cu o lovitură de cap din 6 metri.

OţelulGalaţi:12. Grahovac - 3. Râpă, 18. Costin, 16. Sîrghi, 23. Sălăgeanu - 24.Filip, 29. Giurgiu - 8. Antal (14. S. Ilie '81), 37. Viglianti (15.Ibeh '90Ă2), 17. Buş - 10. Paraschiv (27. Pena '62). Antrenor:Dorinel Muntenau.

FCTimişoara: 99. Taborda (29. Pantilimon '19)- 4. Luchin,25. Burcă, 24. Ghionea, 8. Sepsi - 21. Goga, 55. Bourceanu, 5.Alexa, 6. Ignjatijevici (17. Magera '75) - 27. Zicu, 87. Rickets(15. Zăgrean '86). Antrenor: Dusan Uhrin jr.

Cartonaşe galbene: Buş '49, Pena '71, Râpă '78, S. Ilie '90Ă3 /Alexa '45Ă1

Arbitri: Robert Dumitru - Zoltan Szekely, Aurel Oniţă - SebastianColţescu

Observatori: Constantin Ştefan, Sorin Satmari

Supervizori: Vasile Avram, Valentin Alexandru.

Imediat după fluierul de început, jucătorii celor două echipe auînceput să adune rolele de hârtie aruncate de fani, meciul fiindîntrerupt câteva momente.

La meci auasistat aproximativ 12.000 de spectatori, între care circa 600 defani ai formaţiei timişorene. Citiţi mai mult despre primul titlu de campioană câştigat de echipa Oţelul Galaţi pewww.mediafax.ro