ZF 24

Diana Chelaru, medalie de argint la sol la CM de la Rotterdam

24.10.2010, 17:44 23

Gimnasta Diana Chelaru a câştigat, duminică, medalia de argintla sol, la egalitate cu rusoaica Aliya Mustafina, la CampionatulMondial de la Rotterdam, aducând a doua medalie delegaţiei române,după cea obţinută de Ana Porgras, tot aur, la bârnă, scrieMediafax.

Diana Chelaru a intrat a şasea în concurs, reuşind un exerciţiucurat, fără greşeli majore, cu elementele acrobatice executatecurajos, primind nota 14.766, la fel ca rusoaica Aliya Mustafina.Cele două au împărţit medalia de argint.

Sandra Izbaşa a fost a doua în finala de la sol, dar evoluţia saa fost cu probleme, două ieşiri din covor aducându-i doar nota13.983, cu care s-a clasat pe locul şapte. Revenită în competiţiidupă o operaţie gravă la tendonul ahilian, Sandra Izbaşa a încheiatcompetiţia din Olanda plângând, dezamăgită de faptul că a ratat omedalie la aparatul favorit, solul. Citiţi mai mult despre Campionatul Mondial de gimnastică de laRotterdam pe www.mediafax.ro