Monica Niculescu a fost eliminată în optimi la Stuttgart

Autor: Iulian Coşuleţu

21.04.2016, 15:58 26

Cu un moral ridicat după victoria din precedenta dispută cu Petra Kvitova de la FedCup, Monica Niculescu a câştigat repede primul set, cu scorul de 6-2, reuşind două break-uri.

Manşa secundă a avut parte de multe răsturnări de situaţie. Niculescu a fost condusă cu 5-2, însă a luat patru jocuri la rând, iar setul s-a decis în tiebreak. Jucătoarea din România a greşit mai mult şi a pierdut tiebrerak-ul cu 7-5. Niculescu a avut, însă la 6-5 în actul secund, trei mingi de meci şi nu a reuşit să fructifice niciuna dintre acestea.

Aflată pe locul 29 în clasamentul WTA, Niculescu a cedat presiunii în decisiv, iar Petra Kvitova s-a impus cu 6-2.

S-a terminat 2-6, 7-6, 6-2 pentru sportiva din Cehia, care va juca pentru un loc în semifinale, cu a treia favorită la turneul de la Stuttgart, Garbine Muguruza din Spania.