Halep s-a calificat dramatic în optimile turneului de la Madrid; revenire de la 2-5 în setul decisiv

Halep s-a calificat dramatic în optimile turneului de la...

Autor: Denis Şchiopu

09.05.2017, 18:43 301

Halep s-a impus, în turul al doilea, scor 6-3, 2-6, 7-6 (2), în faţa italiencei Roberta Vinci (34 de ani, locul 36 WTA), într-o oră şi 55 de minute de joc. În setul decisiv, românca a revenit de la scorul de la 2-5, după care s-a impus la tie-break, unde a cedat doar două puncte.

De-a lungul întâlnirii, Halep a servit patru aşi, a comis trei duble greşeli, iar procentajul de reuşită la serviciu a fost de 71 la sută cu prima minge şi 56 la sută cu cea de-a doua. Ea a avut 28 de lovituri direct câştigătoare şi doar 14 erori neforţate, în timp ce adversara sa a reuşit tot 28 de lovituri direct câştigătoare, dar a comis 25 de erori neforţate.

În turul următor, Halep o va întâlni pe australianca Samantha Stosur, cap de serie numărul 16 şi locul 19 WTA, care a avansat în această fază a competiţiei după o victorie, scor 6-3, 7-5, cu jucătoarea columbiană Mariana Duque-Marino (locul 98 WTA).

Prezenţa în optimile de finală ale turneului de la Madrid este premiată cu 120 de puncte în ierarhia mondială şi 68.010 euro.

Simona Halep, în vârstă de 25 de ani, este deţinătoarea titlului la Madrid.