Cupa Mondială de fotbal: Croaţia a câştigat finala mică

Autor: Petru Mazilu

17.12.2022, 18:54 164

Finala mică a Cupei Mondiale de fotbal din Qatar a fost câştigată de Croaţia care sâmbătă a învins surpriza competiţiei, Maroc.

Partida Croaţia-Maroc s-a disputat sâmbătă, în Qatar, şi s-a încheiat cu victoria croaţilor, scor 2-1.

Fundaşul Josko Gvardiol a deschis scorul în minutul 7 cu o lovitură de cap. Două minute mai târziu, Maroc a egalat tot printr-un gol înscris cu capul de un fundaş, Achraf Dari. Mislav Orsic, atacantul formaţiei Dinamo Zagreb a reuşit să-i readucă pe croaţi în avantaj în minutul 42 printr-un şut din careul mare.

Croaţia a câştigat medalia de bronz la Cupa Mondială din Qatar după ce la ediţia precedentă, din Rusia, a obţinut medalia de argint. Atunci, Croaţia a fost învinsă în finala mare de Franţa.

Finala mare a Cupei Mondiale din Qatar se va disputa duminică, de la ora 17.00. Argentina şi Franţa se vor lupta pentru trofeu.