Analiză

Statistici înainte de derby-ul din această seară: Steaua încasează şi Dinamo marchează între minutele 75 şi 90

Autor: Pro Sport

25.04.2011, 15:48 52

În fotbalul de azi un detaliu face de multe ori diferenţa întreun egal şi înfrângere, scrie ProSport. Fie că este vorba de un fault, de un cartonaş sau omică gafă, antrenorii nu mai pot lăsa nimic la voia întâmplării. Cuatât mai mult într-un derby precum Steaua - Dinamo.

În acest sens, statistica oferă întotdeauna indicii preţioase înceea ce priveşte atuurile şi slăbiciunile unei echipe. Spreexemplu, Ioan Andone ştie cu siguranţă că rivala de azi, Steaua,are obiceiul de a marca mai mereu după pauză.

Conform statisticii oferite de labtof.ro, peste jumătate dingolurile Stelei din acest sezon s-au marcat între minutele 46-75,cu predilecţie în primul sfert de oră din a doua repriză. Dinpăcate pentru roş-albaştri, aceştia au şi mari probleme în a douarepriză: 25% din golurile primite s-au încasat în ultimul sfert deoră.