Afaceri de la zero

Wimbledonul a trait o sambata cu adevarat istorica

04.07.2000, 00:00 Autor: Alexandru Dida

De la introducerea jocului decisiv, asa-numitul tie-break, in 1973, nici un meci nu a durat atat de mult la Wimbledon ca acela disputat intre australianul Mark Philippoussis si olandezul Sjeng Schalken (1,91 m si 83 kg).

Sub privirile legendarului Rod Laver, Philippoussis a reusit sa se impuna in fata tenacelui sau adversar, dupa cinci ore de joc, cu scorul de 4-6, 6-3, 6-7 (7/9), 7-6 (7/4) si 20-18 in setul al cincilea, stabilind un record istoric pentru analele celebrului turneu londonez. Ca durata de joc, partida de sambata se afla pe locul doi intr-o ierarhie sui-generis, dupa intalnirea disputata in 1969, intre americanii Pancho Gonzales si Charles Pasarell, care a durat 5 ore si 12 minute si s-a incheiat cu victoria primului in cinci seturi, 22-24, 1-6, 16-14, 6-3, 11-9, in total 112 ghemuri fata de cele 83 disputate de Schalken si Philippoussis.

Pana in prezent, recordul de ghemuri pentru setul decisiv era detinut de partida Paul McNamee - Todd Nelson, disputata in 1987 in primul tur al Internationalelor Marii Britanii de la Wimbledon, si incheiat cu victoria primului cu 19-17.

Duminica a fost pauza la Wimbledon, motiv pentru care, marea parte a celor 65 de campioni care au fost invitati sa asiste la partide s-au deplasat la Palatul Buckingham unde John McEnroe si Bjorn Borg au oferit un recital tenisistic de exceptie. A fost cireasa de pe tort, in ceea ce priveste spectacolul unui week-end de exceptie. Unul care va fi urmat de intalnirea de gradul trei Philippoussis - Sampras.