Afaceri de la zero

Valencia, in cautarea punctului de aur

21.03.2000, 00:00 Autor: Alexandru Dida

La Berlin, Praga, Florenta si Valencia, faza a doua a grupelor A si B din Champions League isi programeaza ultimele jocuri, prilej cu care vom cunoaste calificatele in "sferturi". Pentru FC Porto, Sparta Praga, Fiorentina si Valencia aceste partide au o incarcatura speciala, jocul rezultatelor urmand a stabili celelalte doua echipe care se vor alatura lui Manchester United si CF Barcelona deja calificate. Neindoielnic, derbyul grupei B si al serii se va disputa pe stadionul Mestalla din Valencia acolo unde formatia locala va primi replica Diavolilor rosii de la Manchester. In aceasta partida cruciala pentru gazde, antrenorul Hector Cuper nu-l va putea utiliza pe Mendieta - capitanul Valenciei s-a accidentat la pulpa piciorului drept in partida de la Bordeauxfiind obligat sa ia o pauza de 15 zile -,dar va putea conta, 100%, pe cuplul Adi Ilie-Claudio Lopez. Dupa umilinta din tur de pe Old Trafford (scor 3-0 pentru United, goluri Keane, Solskjaer si Scholes) levantinii declara ca "ne intereseaza numai victoria" , antrenorul Cuper afirmand ca "Nu doresc sa traiesc partida de acasa cu urechea lipita de radioul acordat pe frecventa Florentei". Daca in tabara levantina presiunea legata de lupta pentru calificare a pus stapanire pe intreg clubul, in cea engleza atmosfera este una destinsa, singura preocupare a antrenorului Alex Ferguson fiind a ceea de a conserva primul loc in grupa, fapt care i-ar da dreptul in "sferturi" sa joace returul pe teren propriu. Pentru implinirea dezideratului, Diavolii rosii au la dispozitie trei variante si anume: infrangerea la maximum doua goluri diferenta, egalul (cazuri in care Valencia ocupa automat locul doi in grupa indiferent de rezultatul partidei Fiorentina-Bordeaux, datorita jocului rezultatelor intre Valencia si Fiorentina - 2-0 la Valencia si 0-1 la Florenta) si victoria, aceasta din urma putand fi fatala spaniolilor in cazul unui succes al violetilor lui Trapattoni in fata "girondinilor". "Acest meci este crucial pentru noi. Nu suntem inca siguri de primul loc in grupa si de aceea le cer jucatorilor sa joace pentru siguranta acestui loc" a declarat la finele week-endului la MUTV, canalul de televiziune oficial al clubului, Steve McLaren, secundul lui Alex Ferguson. In jocul de pe Mestalla, antrenorul scotian nu va putea beneficia de serviciile lui Ryan Giiggs, ramas acasa accidentat si ale lui David Beckham, jucatorul cu un nou look, care isi ispaseste etapa de suspendare dupa cel de-al treilea cartonas galben primit in jocul cu Fiorentina. Echipa italiana care, invinsa pe Old Trafford, crede in onoarea blazonului englez, mizand pe un succes al acestuia pe teren spaniol. Succes englez care adaugat celui obtinut de italieni la Florenta sa dea cale libera spre sferturi trupei lui Trapattoni. In grupa A, partida cap de afis se va disputa la Berlin, acolo unde, deja eliminata, Hertha poate bloca accesul in "sferturi" fostei campioane continentale FC Porto. "Contra lui Porto vom incerca sa ne facem lectiile cat mai corect cu putinta" a declarat antrenorul germanilor Juergen Roeber, dupa "repetitia europeana" facuta sambata in campionat in compania campioanei Bayern Munchen (scor 1-1). Portughezii, care au "zbarcit-o" rau saptamana trecuta cu Sparta Praga, acasa (scor 2-2, cehii egaland in ultimul minut) trebuie sa lupte cu disperare pentru un rezultat de egalitate care sa le permita trecerea in faza urmatoare a competitiei. In caz contrar ei trebuie sa astepte la ajutorul celeilalte reprezentante iberice, CF Barcelona, care le-ar putea indeplini visul doar daca nu ar parasi terenul invinsa la Praga.