Afaceri de la zero

Rapid - Steaua, un derby din care a castigat Dinamo

06.03.2000, 00:00 Autor: Alexandru Dida

Nimic nu ar fi putut sa fie mai nimerit pentru reluarea acestui miniretur de campionat decat un derby bucurestean de traditie, am numit partida dintre Rapid si Steaua. Fiindca, in ciuda diferentei de puncte si de pozitii in clasament, un joc intre aceste doua combatante ramane intotdeauna o partida al carei deznodamant nu poate fi anticipat cu usurinta. Ceea ce, respectand intru totul adevarul, s-a adeverit si ieri pe stadionul Giulesti, acolo unde Rapid si Steaua au terminat la egalitate, scor 2-2, derby-ul celei de-a 21-a etape. De acest rezultat de egalitate, care pare sa nemultumeasca in egala masura ambele formatii, ele infruntandu-se fara menajamente pe un teren extrem de greu, a profitat principala adversara a feroviarilor in lupta pentru titlul de campioana, Dinamo, invingatoare la Craiova in fata Extensivului, care si-a marit acum avansul la 13 puncte fata de gruparea alb-visinie. In ciuda unei vremi potrivnice, spectacolul fotbalistic a fost asigurat de daruirea fara margini a componentilor celor doua echipe, frenetic sustinuti de doua galerii superbe. Abandonand in mare parte balastul golanesc cu care ne-au oripilat auzul la trecutele confruntari ale favoritilor lor, cei 14.000 de fani prezenti ieri in tribunele arenei giulestene au oferit un spectacol de tip occidental, completand de minune scenariul unui derby care a respectat traditia. Pentru Victor Piturca, antrenorul Stelei, partida de pe Giulesti a avut o incarcatura aparte. Pentru ca inca de la prima aparitie pe banca ros-albastrilor, fostul antrenor al Nationalei a fost nevoit sa se confrunte cu unul dintre cei mai valorosi antrenori din fotbalul romanesc, l-am numit pe Mircea Lucescu. Din duelul lor tactic a rezultat un joc dinamic, pe contre, cu numeroase faze spectaculoase si cu un final apocaliptic, in care, dupa ce a fost condusa cu 0-2, formatia militara a trecut milimetric pe langa o victorie de senzatie. Aceasta insa nu s-a produs pentru ca, in chiar ultimele clipe ale jocului, Rosu si Danciulescu i-au "luat la tinta" pe rand pe portarul Radulescu si pe mijlocasul Schumacher, ultimul aflat pe linia portii feroviare. Deschizand scorul aan minutul 7, prin Schumacher, Rapidul a turnat plumb in picioarele adversarei. Pentru ca peste un sfert de ora sa o aduca in situatie de KO, datorita sutului plasat al lui Nicolae Constantin. Spre meritul sau Steaua nu s-a predat reusind sa marcheze in minutul 31 prin Carabas, anuntand astfel o a doua repriza de foc. Una in care Steaua a jucat cu fundasii la centru, aratand ca o formatie apartinand mai degraba plutonului fruntas decat mijlocului de clasament. Golul senzational marcat de Trica in minutul 77, voleu necrutator sub transversala, a consfintit un rezultat mult mai aproape de realitatea din teren, acolo unde cele doua combatante au terminat fiecare in zece oameni (rapidistul Margaritescu si stelistul Trica fiind eliminati pentru doua "galbene") o partida a carei perioade de dominare au fost impartite in mod egal de cele doua combatante.