Afaceri de la zero

Galatenii au spart "banca" Nationalului

23.03.2000, 00:00 Autor: Alexandru Dida

Teama antrenorului bancar Mihai Stoichita legata de dificultatea jocului de la Galati a fost mai mult decat indreptatita. Nemaicastigand din septembrie 1994 in fieful otelarilor (atunci fusese 5-2 pentru bancari) jucatorii Nationalului si-au complicat si mai mult existenta dupa infrangerea suferita ieri. Tracul acelui minus sase la adevar si-a pus amprenta asupra evolutiei elevilor lui ?iti Dumitriu, acestia nereusind sa lege, in primul sfert de ora nici o actiune mai consistenta de atac. A fost nevoie de sclipirea acestei zvarlugi numite Viorel Ion, omul care l-a scos de multe ori din impas pe antrenorul sau, care cu un sut violent din coltul careului mare a catapultat mingea in vinclul portii lui Bogadan Vintila. Era minutul 22 si publicul galatean visa deja la un scor fluviu. Lucru imposibil de implinit dupa cum aveau sa decurga ostilitatile, bucurestenii instalandu-se paradoxal la carma jocului desi formatia lui Stoichita era lipsita de serviciile lui Adi Matei si Radu Niculescu. Ca si in primele trei partide din acest miniretur, si la Galati numarul unu din tabara bancara s-a dovedit a fi Marius Lacatus, lansarile catre Marian Savu ori Sabin Ilie negasindu-si dorita finalitate, cauza fiind incredibilele ratari ale acestora fie interventiilor salutare ale fostului portar al Nationalului, Cristian Munteanu, ieri un obstacol de netrecut. Ramasa la pauza fara Lacatus, accidentat inca din minutul 10 al primei reprize (a cazut pe suprafata de beton din apropierea bancii galatene), bucurestenii au mai avut doar cateva zvacniri prin Sabin Ilie (minutele 57, 64 si 67) dupa care a disparut din joc, lasand complet initiativa gazdelor. Acestea s-au desprins decisiv pe tabela de marcaj spre finalul jocului atunci cand excelentul Males a executat magistral, de la 17 metri, o lovitura libera cu care a consfintit victoria, necesara ca aerul, Otelului. In rest, etapa a inregistrat rezultate normale, chiar daca pentru acestea a fost nevoie de mult nerv si nervi. Etapa urmatoare, a XXVI-a, va debuta sambata, la ora 13.00 pe stadionul Giulesti, unde Rapidul va primi replica Extensivului, intr-o partida transmisa in direct de Pro Tv. In continuare, de la ora 15.00, pe TVR, iubitorii fotbalului vor putea urmari disputa dintre FC Brasov si Petrolul Ploiesti, o partida sub semnul nevoii acute de puncte. De la ora 16.00 se va disputa grosul etapei incluzand partidele Rocar-Dinamo, FC Farul-FC Arges, FC Onesti-Otelul, Univ. Craiova-Ceahlaul Piatra Neamt si Astra Ploiesti-FCM Bacau (in transmisie TVR de la ora 17.00). Duminica, etapa se va incheia cu jocurile CSM Resita-Steaua (Pro Tv, ora 14.30) si FC National-Gloria Bistrita (Pro Tv, ora 20.00)