Afaceri de la zero

Dinamo e deja in finala Cupei

16.03.2000, 00:00 Autori: Alexandru Dida , Aurelian Botezatu

Dinamo a luat ieri o serioasa optiune pentru calificarea in ultimul act al Cupei Romaniei - Tuborg. In prima mansa a semfinalei cu Otelul, desfasurata ieri la Galati, "cainii rosii" au invins cu 2-0, goluri marcate de proaspata achizitie Claudiu Dragan, in minutul 27, si de Mihalcea, cu 6 minute inaintea fluierului final. Oaspetii n-au oferit spectacolul promis de antrenorul Cornel Dinu in preziua partidei, dar au evoluat inteligent, reusind sa-si aproprie victoria fara a forta prea mult. Este adevarat ca si Otelul a fost departe de prestatia din campionatul trecut, cand le-a administrat bucurestenilor un usturator 2-0, lucru explicabil nu numai prin criza pe care o traverseaza in acest acest sezon, ci si prin absentele de marca, i-am numit pe fundasii centrali Haraga si Ghionea, precum si pe Ion Viorel, sufletul atacului. Lipsa lui "Vioara", invoit pentru a lua parte la inmormantarea tatalui sau, s-a resimtit cel mai mult in jocul gazdelor, a caror prima mare ocazie la poarta lui Preda s-a inregistrat abia in minutul 42, "capul" lui Mihalache scurgandu-se pe langa bara, in afara terenului. Pana atunci, ostilitatile s-au desfasurat mai mult intre careuri, ambele linii mediane dovedind mari carente la constructie. Golul lui Claudiu Dragan a venit in aceste conditii surprinzator, avand la origine o greseala a fundasilor galateni. Mihalcea a centrat la firul ierbii, de pe partea dreapta, iar ex-aradeanul n-a avut de indeplinit decat simpla formalitate a introducerii balonului in poarta lui Munteanu. Dinamo ar fi putut mari diferenta cu un minut inainte de pauza, cand la una din putinele deschideri reusite ale "regizorului" Lupescu, Florentin Petre a zguduit transversala cu un sut superb de la 17 metri. Acelasi Florentin Petre a trecut din nou pe langa 2-0 in minutul 55, sut din punctul de la 11 metri direct in portar, dand semnalul trezirii in tabara gazda. Otelarii au sporit numarul atacurilor la poarta adversa, ceea ce a dat culoare unei reprize secunde mult superioare calitativ celei dintai, iar ocaziile n-au intarziat sa apara. Primele doua, consumate in minutele 56 si 57, l-au avut in prim-plan pe goalkeeperul bucurestean Preda, care a iesit total anapoda pe doua centrari, numai imprecizia lui Nemtanu pastrand rezultatul inscris in acel moment pe tabela. Suporterii gazdelor au sperat si mai mult intr-o rasturnare de situatie, dupa eliminarea lui Florentin Petre (56) pentru lovirea fara balon a adversarului. Dar Claudiu Stan, intrat la pauza in formatia lui ?iti Dumitriu, a irosit toate trei ocaziile pe care si le-a creat, ultima in situatie de singur cu portarul. Scapata cu fata curata, Dinamo a dominat finalul si dupa ce arbitrul Corpodean i-a refuzat un penalty lui Iftodi, a reusit sa-i dea adverarului lovitura de gratie. Mihalcea, cel care mai bine de 60 de minute nu realizase nimic notabil, a punctat pe contraatac (84), dupa ce, cu doar 40 de secunde inainte, tot el fusese deposedat in ultima instanta de Nemtanu. La Craiova, in cealalta semifinala, Universitatea si Rapid s-au prins intr-un duel aprig, purtate pe val de un public entuzist care a creat o atmosfera incendiara pe tot parcursul jocului. "Universitarii" s-au napustit inca din debutul partidei catre poarta feroviarilor, insa pripeala lor si interventiile de ultim moment ale aparatorilor adversi au facut ca tabela sa ramana multa vreme neschimbata. auturile la ambele porti au cam lipsit, singurii temerari fiind craiovenii Cristescu (min 15, primul sut pe poarta Rapidului), Neagoe (min 35, ratare incredibila din 6 metri) si rapidistul Maldarasanu, actiunea ultimului fiind oprita printr-un fault dur, la 16 metri, de portarul Prunea, acesta fiind sanctionat "doar" cu galben de "centralul" Biro. Daca oltenii s-au aratat mai prezenti in ofensiva, acest fapt se datoreaza celor doi fundasi laterali, Dragomir si Stoican, ultimul sutand senzational din afara careului, in minutul 43, mingea ducandu-se ca o torpila sub transversala portii feroviare. Era 1-0 pentru Universitatea si istoria din turul actualului campionat parea sa se repete. Fapt confirmat in minutul 75, atunci cand Vochin a finalizat pentru 2-0 un excelent contraatac oltean. Oricum, Rapidul se poate considera norocoasa cu acest scor, Nae Stanciu limitand proportiile in minutul 89, atunci cand a scos de pe linia portii mingea trimisa de Claudiu Niculescu, anuntand un retur agitat in Giulesti.