ZF 24

Simona Halep - Serena Williams, 6-0, după primul set. Serena Williams nu a mai pierdut un set la zero din mai 2013

Simona Halep - Serena Williams, 6-0, după primul set....

Autor: Traian Terzian

22.10.2014, 11:43 194

În sferturile de finală ale turneului de la Madrid, Serena Williams a învins-o, cu scorul de 6-3, 0-6, 7-5, pe Anabel Medina Garrigues (Spania).

Jucătoarea americană a câştigat acel turneu de la Madrid.

Acesta este al optulea set pierdut cu 0-6 de Serena Williams în carieră.

Simona Halep, locul 4 WTA, a câştigat primul set al meciului cu Serena Williams, cu scorul de 6-0. Acesta este al doilea meci al jucătoarei din România în Grupa Roşie de la Turneul Campioanelor, în prima întâlnire trecând de Eugenie Bouchard, cu scorul de 6-2, 6-3.

Halep şi Williams s-au mai întâlnit de trei ori până în prezent, de fiecare dată impunându-se jucătoarea americană. Ele au jucat prima dată una împotriva celeilalte în 2011, în turul doi al turneului de la Wimbledon, când Serena Williams a câştigat în trei seturi, scor 3-6, 6-2, 6-1.

Următoarele două partide au avut loc în 2013 şi s-au încheiat cu scorul de 6-3, 6-0, în semifinalele turneului de la Roma, şi cu scorul de 6-0, 6-4, în sferturile de finală ale turneului de la Cincinnati.

Scorul seturilor la zero este de 2-1 în favoarea americancei.