ZF 24

Chelsea Londra a câştigat Liga Campionilor. Englezii au învins Bayern Munchen cu 5-4, după executarea loviturilor de departajare (Imagine: Mediafax Foto/AFP)

Autor: Mediafax

20.05.2012, 14:03 303

În primele 90 de minute de joc, pentru Bayern a marcat Thomas Muller, în minutul 83, iar pentru Chelsea a înscris Didier Drogba '88.

În minutul 95, Arjen Robben a ratat o lovitură de la 11 metri, acordată după un fault al lui Drogba asupra lui Ribery.

Arjen Robben este al treilea jucător care ratează un penalti într-o finală de Liga Campionilor, după Scholl (2001) şi Xabi Alonso (2005).

La loviturile de departajare pentru Bayern au marcat Lahm, Gomez şi Neuer şi au ratat Olici şi Schweinsteiger.

Pentru Chelsea au înscris Luiz, Lampard, Cole şi Drogba şi a ratat Mata.

Bayern Munchen: Neuer - Lahm, Timoşciuk, Boateng, Contento - Schweinsteiger, Kroos - Robben, Muller (Van Buyten '86), Ribery (Olici '96) - Gomez. Antrenor: Jupp Heynckes

Chelsea: Cech - Bosingwa, Luiz, Cahill, Cole - Mikel, Lampard - Kalou (Torres '84), Mata, Bertrand (Malouda '73) - Drogba. Antrenor: Roberto Di Matteo

Meciul a fost arbitrat de Pedro Proenca, ajutat de asistenţii Bertino Miranda şi Ricardo Santos. Asistenţii suplimentari au fost Manuel De Sousa şi Duarte Gomes, arbitru de rezervă fiind desemnat spaniolul Carlos Velasco Carballo.

DESFĂŞAREA LIVE TEXT A CELOR 120 DE MINUTE:

Min. 120- Se încheie şi a doua repriză de prelungiri! Câştigătoarea Ligii se decide la penalty-uri!

Min. 111 - Chelsea scapă din nou cu faţa curată! Lahm pătrunde în careu, trimite către Gomez, dar Cahill intervine uimitor. Scorul rămâne 1-1.

Min. 108 - Mare ocazie a lui Bayern! Olic pătrunde în careul lui Chelsea, trimite un balon în faţa porţii lui Cech, dar Van Buyten nu reuşeşte să ajungă la minge şi să înscrie!

Min. 105 - Începe a doua repriză de prelungiri!

Min. 105 - Se încheie prima repriză de prelungiri!

Min. 96 - Van Buyten reia cu capul din careul lui Chelsea, dar balonul este blocat.

Min. 95 - Robben ratează penalty-ul! Cech a prins balonul în doi timpi.

Min. 94 - Penalty pentru Bayern! Drogba îl faultează în careu pe Ribery şi arbitrul dictează punctul cu var.

Min. 90+1 - Au început prelungirile!

Min. 90- Arbitrul fluieră finalul reprizei secunde. Intrăm în prelungiri!

Min. 88 - Drogba marchează cu capul după un corner!

Min. 83 - 1-0 pentru Bayern! Thomas Muller marchează cu capul de la 6 metri. Balonul a lovit bara înainte de a intra în poartă.

Min. 73 - Drogba scapă pe partea dreaptă, centrează în careul lui Bayern dar nemţii reuşesc să respingă.

Min. 68 - Chelsea se apără eroic! Mingea ajunge la Robben, care şutează, dar este din nou blocat.

Min. 58 - Englezii scapă din nou cu faţa curată! Robben primeşte un balon la 11 metri, şutează, dar Ashley Cole îl blochează în ultima clipă!

Min. 57 - Tony Kroos şutează de la 20 de metri, dar balonul trece pe lângă poarta lui Cech.

Min. 54 - Bayern marchează, dar golul este anulat! Ribery trimisese balonul în poartă, dar arbitrul a semnalizat offside.

Min. 45 - S-a reluat partida!

Min. 45+2 - Arbitrul fluieră finalul primei reprize. Bayern şi Chelsea sunt la egalitate, 0-0.

Min. 42 - Bayern ratează o altă mare ocazie! Mario Gomez şutează peste poartă din 6 metri, după ce fusese angajat în careul lui Cech.

Min. 37 - Ocazie a lui Chelsea! Kalou şutează de la 16 metri lateral dreapta, dar Neuer intervine prompt.

Min. 35 - O nouă mare ocazie a lui Bayern! Thomas Muller reia din voleu de la 11 metri, dar balonul trece puţin pe lângă poarta lui Cech.

Min. 21 - Mare ocazie a lui Bayern! Robben a şutat de la 11 metri, dar Cech a reuşit să respingă cu piciorul.

Min. 13 - Mario Gomez reia cu capul din careul lui Cech, dar mingea nu prinde spaţiul porţii.

Min. 5 - Tony Kroos şutează, dar balonul, care trece pe lângă poartă, nu-i creează nicio problemă lui Cech.

Min. 4 - Schweinsteiger şutează de la marginea careului, dar balonul este respins de adversar şi Bayern are doar un corner.