Un român a câştigat medalia de argint la Campionatul Mondial de tenis de masă pentru juniori

Un român a câştigat medalia de argint la Campionatul...

Autor: Mihaela Măncilă

09.12.2018, 12:19 233

Cristian Pletea s-a oprit în semifinalele Campionatului Mondial de tenis de masă pentru juniori. Românul a pierdut duelul din semifinale şi a rămas cu medalia de bronz la categoria sub 21 de ani.

Cristian Pletea, de 18 ani, l-a întâlnit în semifinale pe Xu Haidong, cap de serie numărul 5. Chinezul a dominat clar duelul din semifinale şi s-a impus în patru seturi, (11-5, 11-3, 11-8, 11-6).

Medalia lui Cristian Pletea este prima obţinută de România la Mondialele de Juniori din Australia, iar românul este singurul european a ajuns în semifinale. Niciun alt sportiv din Europa nu a reuşit să se califice nici măcar în sferturile de finală.