Patru licee din România vor participa la campionatul mondial de robotică din Detroit, SUA, după ce au câştigat competiţia naţională de Robotică „BRD First Tech Challenge”.
Cele patru echipe care vor avea ocazia să fie remarcate de către companii precum Boeing sau NASA sunt RobotX HD, echipa Colegiului Naţional de Informatică „”Traian Lalescu””, din Hunedoara; WattsUp, echipa Colegiului Naţional „”Dinicu Golescu””, din Câmpulung Muscel; XEO, echipa Colegiului Naţional „”Horea, Cloşca şi Crişan”” din Alba Iulia şi Quantum Robotics, echipa Liceului Teoretic Internaţional de Informatică Bucureşti.
Circa 1.500 de liceeni grupaţi în 150 de echipe din 70 de oraşe au participat la concursul naţional de robotică, dintre aceştia companiile de tehnologie din România având posibilitatea de a-şi recruta viitorii ingineri.
Pe lângă premiul principal, participarea la competiţia mondiala de robotică, liceeni au mai primit şi alte premii:
Judges Judges Award:
Echipa Harambe Cartel, Colegiul Naţional „Moise Nicoară” Arad
Echipa North-East Dynamic, Liceul „Regina Maria” Dorohoi
Echipa Gear Maniacs, Colegiul Naţional „Samuel Von Brukenthal”, Sibiu.
Premiul Naţie prin Educaţie:
EchipaTHOBOR, Colegiul Naţional Calistrat Hogaş din Tecuci, judeţul Galaţi.
Echipa Fast Forward Future Team, Colegiul Naţional Avram Iancu din oraşul Ştei, Hunedoara
Echipa Robotname Liceul Special „Sfânta Maria” Arad
Premiul Compass Award:
Echipa THOBOR, Colegiul Naţional „Calistrat Hogaş”, Tecuci
Echipa CSH, Colegiul Naţional Pedagogic „Carmen Silva”, Timişoara
Echipa ROBOPAPIU, Colegiul Naţional „Alexandru Papiu Ilarian”, Tg Mureş
Premiul Promote Award:
Echipa Robopulse, Colegiul Naţional „Ferdinand I”, Bacău
Echipa ByteForce, Colegiul Naţional „Vasile Alecsandri”, Galaţi
Echipa Bionic Royals, Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân”, Râmnicu Vâlcea
Premiul Control Award:
Echipa IDL Electronics, Colegiul Naţional „Ion D. Lăzărescu”, Cugir
Echipa inFO1 Robotics, Colegiul Naţional „Ion Luca Caragiale”, Ploieşti
Echipa XEO, Colegiul Naţional „Horea, Cloşca şi Crişan”, Alba-Iulia
Premiul Motivate Award:
Echipa BraveBots, Colegiul Naţional „Mihai Viteazul”, Ploieşti
Echipa RobotX HD, Colegiul Naţional de Informatică „Traian Lalescu”, Hunedoara
Echipa Bionic Royal, Colegiul Naţional „Mircea cel Bătrân”, Râmnicu Vâlcea
Premiul DESIGN Award:
Echipa Masterminds, Colegiul Naţional „Cantemir Vodă”, Bucureşti
Echipa Ro2D2, Colegiul Naţional „Mihai Viteazul”, Ploieşti
Echipa Homo Sapiens, Colegiul Naţional „Bogdan Petriceicu Haşdeu”, Buzău
Premiul Collins Aerospace Innovate Award:
Echipa RobotX HD, Colegiul Naţional de Informatică „Traian Lalescu”, Hunedoara
Echipa Undefined, Colegiul Naţional „Nicolae Grigoescu”, Câmpina
Echipa Helix, Colegiul Naţional „Nicolae Bălcescu”, Brăila
Premul CONNECT Award:
Echipa Ro2D2, Colegiul Naţional „Mihai Viteazul”, Ploieşti
Echipa XEO, Colegiul Naţional „Horea, Cloşca şi Crişan”, Alba-Iulia