Simona cuceritoarea! Halep câştigă titlul de la Shenzhen, al 16-lea al carierei, după o finală nebună cu Siniakova! Meciul s-a disputat în condiţii neobişnuite

Simona cuceritoarea! Halep câştigă titlul de la...

Autor: Pro Sport

06.01.2018, 13:58 926

Victorie minunată pentru Simona Halep!!! Românca o învinge pe Katerina Siniakova, scor 6-1, 2-6, 6-0, şi cucereşte trofeul de la Shenzhen pentru a doua oară în carieră, după ce mai triumfase şi în anul 2015.

LIVE TEXT PROSPORT

13:53 Halep - Siniakova 6-1, 2-6, 5-0! Simona îşi distruge adversara în decisiv, face cinci game-uri la rând şi serveşte pentru meci. Haide!

13:50 Halep - Siniakova 6-1, 2-6, 4-0! Fata noastră e de neoprit, se distanţează la 4 lungimi de cehoaică, după un nou game în care a fost condusă. Primul titlu din 2018 e tot mai aproape, iar experienţa ar trebui să o ajute pe Simona să treacă linia de sosire fără probleme.

13:46 Halep - Siniakova 6-1, 2-6, 3-0! Superb! Halep se dezlănţuie în setul decisiv şi face dublu break-ul în faţa deţinătoarei trofeului, după o dublă greşeală!

13:43 Halep - Siniakova 6-1, 2-6, 2-0! Perfect! Simona luptă să-şi valorifice break-ul şi reuşeşte, revenind de la 15-30.

13:40 Halep - Siniakova 6-1, 2-6, 1-0! Ce nebunie de meci! După ce Siniakova a răspuns prin câştigarea setului doi, Halep profită de greşelile adversarei şi începe decisivul cum nu se putea mai bine, cu break!

13:36 Setul secund e câştigat fără drept de apel de Siniakova, în 28 de minute, scor 6-2! Oare ce se întâmplă cu jocul Simonei!? Românca şi-a pierdut serviciul de trei ori în actul secund, după ce în prima manşă nu-i oferise nici măcare o minge de break cehoaicei.

13:32 Halep - Siniakova 6-1, 2-5! Se îngroaşă gluma! Cehoaica îşi valorifică break-ul şi e aproape să o ducă pe cea mai bună jucătoare a lumii în set decisiv. Mai îngrijorător este faptul că Simona a luat fileul la ţintă, lovindu-l de trei ori la rând.

13:28 Halep - Siniakova 6-1, 2-4! Un nou moment de panică în jocul Simonei: adversara face break pentru a doua oară în set.

13:25 Halep - Siniakova 6-1, 2-3! Liderul WTA forţează şi nu îşi lasă adversara să reintre în meci: rebreak rapid! Katerina îşi exprimă frustrarea, potrivit jurnaliştilor chinezi.

13:22 Halep - Siniakova 6-1, 1-3! Iată ce se întâmplă: Simona se relaxează după un set impresionant şi cedează iniţiativa la prima minge de break a adversarei!

13:17 Halep - Siniakova 6-1, 1-2! Cehoaica pune ceva mai multă presiune pe umerii româncei în actul al doilea, câştigând un nou game de serviciu, la 30.

13:15 Halep - Siniakova 6-1, 1-1! Nicio şansă nu are adversara Simonei la retur: încă un game solid reuşit de favorita principală pe propriul serviciu.

13:12 Halep - Siniakova 6-1, 0-1! Katerina întrerupe seria superbă a Simonei, adjudecându-şi al doilea game astăzi, după un as. Oare şi-a păstrat cehoaica energia pentru manşa secundă?

13:08 SEEET! Halep nu are adversară până acum în finala de la Shenzhen şi câştigă primul act după numai 25 de minute! Siniakova, deţinătoarea trofeului, nu şi-a creat nici măcar o minge de break, ceea ce înseamnă că Simona este de ne oprit pe propriul serviciu.

13:05 Halep - Siniakova 5-1! Dublu preak pentru Simona! Constănţeanca leagă patru game-uri la rând şi serveşte pentru actul inaugural după numai 23 de minute.

13:01 Halep - Siniakova 4-1! Continuă recitalul liderului mondial, care se deprinde la trei game-uri în sala din Shenzhen! Simona nu i-a oferit nicio minge de break adversarei până acum.

12:57 Halep - Siniakova 3-1! Break fulger pentru Simona, după o dublă greşeală a Katerinei! Sportiva noastră intră în controlul partidei cu o serie de 8 puncte consecutive!

12:55 Halep - Siniakova 2-1! Game alb pentru Simona, care preia rapid conducerea în finala de la Shenzhen!

12:52 Halep - Siniakova 1-1! Cehoaica îşi face şi ea serviciul, dar nu fără emoţii! Katerina a înfruntat două mingi de break ale Simonei, dar a ieşit cu bine dintr-un game care a totalizat 12 puncte.

12:46 Halep - Siniakova 1-0! Simona îşi câştigă serviciul în debutul meciului, la 30, şi păşeşte cu dreptul în prima finală din 2018!

12:43 A început finala de la Shenzhen, cu liderul mondial la serviciu! Haide, Simona!!! Oamenii urmăresc meciul în picioare, ca pe vremea lui Ilie Năstase.

Din cauza vremii nefavorabile, partida dintre Halep şi Siniakova, programată sâmbătă, de la 08:00, a fost amânată de mai multe ori, iar în cele din urmă organizatorii au hotărât să o mute într-o sală care nu este dotată cu tribune şi condiţii de televizare.

Halep şi Siniakova se vor întâlni în finala de dublu, programată după cea de simplu, tot în sală. Cuplul format din Simona Halep şi Irina Begu va înfrunta perechea Barbora Krejcikova/Katerina Siniakova (Cehia), cap de serie numărul unu.

Potrivit organizatorilor, fanii care aveau bilete pentru aceste meciuri îşi vor primi banii înapoi.