Halep, în optimile turneului de la Cincinnati după prima victorie în faţa lui Mladenovic

Halep, în optimile turneului de la Cincinnati după...

Autor: Adrian Petculescu

19.08.2015, 21:23 57

Partida a durat două ore şi 51 de minute şi la capătul ei Halep a obţinut prima victorie în cele trei meciuri disputate cu Mladenovic.

Anterior, Mladenovic câştigase ambele partide jucate cu Halep. Românca a fost învinsă în 2014, în prima manşă a turneului de la Paris, cu scorul de 7-6 (1), 6-4, iar anul acesta, în iunie, cu scorul de 2-6, 6-0, 7-6 (4), în sferturile de finală ale turneului de la Birmingham.

În faza următoare, Halep va evolua împotriva învingătoarei dintre Andrea Petkovic (Germania), locul 17 WTA şi cap de serie numărul 15, şi Camila Giorgi (Italia), locul 31 WTA.

Calificarea în optimi este recompensată la Cincinnati cu un premiu de 27.640 de dolari şi cu 105 puncte WTA.

La ediţia trecută a Western&Southern Open, Simona Halep a ajuns până în sferturile de finală, fază în care a fost învinsă de rusoiaca Maria Şarapova, cu scorul de 3-6, 6-4, 6-4.

În cazul în care va ajunge în finală la Cincinnati, Halep va reveni pe locul 2 WTA.