Business Internaţional

Florin Mergea şi Horia Tecău s-au calificat în optimile de finală ale probei de dublu de la Rio

Florin Mergea şi Horia Tecău s-au calificat în...

Autor: Mediafax

06.08.2016, 18:29 61

Partida dintre cele două perechi a durat o oră şi zece minute. Debutul primului set a fost echilibrat, până la scorul de 2-2, când perechea din Argentina a reuşit break-ul şi a trecut în avantaj, scor 3-2. Imediat, însă, Tecău şi Mergea au revenit şi au preluat conducerea, scor 5-3, după ce au câştigat de două ori contra serviciului şi au servit pentru câştigarea setului. În final, "dublul" român s-a impus, scor 6-3.

Actul secund a debutat sub aceleaşi coordonate, doar că cei care au reuşit break-ul la scorul de 2-2 de această dată au fost Mergea şi Tecău. De acolo, echilibrul s-au rupt, iar favoriţii numărul cinci şi-au trecut în cont şi setul doi, scor 6-2.

În turul următor, Florin Mergea şi Horia Tecău îi vor întâlni pe Santiago Gonzalez şi Miguel Angel Reyes, din Mexic, care au câştigat, scor 6-3, 6-0, meciul cu Colin Fleming şi Dominic Inglot din Marea Britanie.

Pentru alte știri, analize, articole și informații din business în timp real urmărește Ziarul Financiar pe WhatsApp Channels